BMO Plowing Competition Winners  -  IPM 2019 Plowing Winners  - Verner, Ontario

Plowing Winners  • Special Winners

Class Group Position Winner County   Points
1 1 Winner Brad Linton Roseneath   489 points
1 1 Reserve Terry Linton Roseneath   480 points
1 2 Winner Eric Linton Stirling   488 points
1 2 Reserve Dave Reid Belleville   477 points
1 3 Winner Doug Lambie Elmville   481 points
1 3 Reserve Steven Bickle Bobcaygeon   462 points
1 4 Winner Julie Nellis Owen Sound   433 points
1 4 Reserve Scott Gilpin Thornton   419 points
             
2 1 Winner Austin Brodhaecker Ayr   530 points
2 1 Reserve Alex Cameron Owen Sound   526 points
2 2 Winner Hailey Gruber Richmond, Minnesota   581 points
2 2 Reserve Matthew Sterling Pain Court   559 points
2 3 Winner Jeremy DeGeer Manilla   559 points
2 3 Reserve Katie Davenport Chatsworth   536 points
2 4 Winner Jim Ferguson Sunderland   551 points
2 4 Reserve Melvin Davis Ennismore   531 points
             
3 1 Winner Riley Terpstra Atwood    471 points
3 1 Reserve Darryl Terpstra Atwood   455 points
3 2 Winner Brandon Crow Thamesville   520 points
3 2 Reserve Anthony Bertrand St. Mary's   516 points
             
4 1 Winner No competitors      
4 1 Reserve        
 
5 1 Winner Gene Gruber Richmond, Minnesota, USA   632 points
5 1 Reserve Brian Davenport Owen Sound   579.5 points
5 2 Winner Kevin Albrecht Marion, South Dakota   614 points
5 2 Reserve Daryl Hostrawser East Garafraxa   610 points
 
6 1 Winner Ken Clarke Beaverton   543 points
6 1 Reserve Jean-Marc Dessaint Sarsfield   515 points
6 2 Winner Tom Thede Port Elgin   523 points
6 2 Reserve Joel H. Wagner Wethersfield, Conneticut   500 points
6 3 Winner Nicole Galande Alfred   514 points
6 3 Reserve Jim Cox Innerkip   501 poits
4 Winner Douglas MacRobbie Guelph   501 points
6 4 Reserve Ed Olesen Oakville   441 points
             
7 Winner Brandon Woelfle Chesley    
7 1 Reserve Alex Cameron Owen Sound    
7 2 Winner Megan Devries Dresden    
7 2 Reserve Rebekah Ball Dresden    
7 3 Winner Austin Brodhaecker Owen Sound    
7 3 Reserve Matthew Sterling Pain Court    
7 4 Winner Ben Henderson Cambridge    
7 4 Reserve Brent Bannerman Monkton    
7 5 Winner Jordan Shortreed Walton    
7 5 Reserve Ethan Jones Brockville